Știri din parohie

• Parohia Olănești Sat

Biserica parohială cu hramul Sfântul Ierarh Nicolae[1] a fost înălțată în anul 1718, de Drăghici Olănescu, căpitan de plai și soția sa Ecaterina de Oteteliș, ispravnic fiind preotul Ghinea, fiul logofătului Stroe Olănescu și al Păunei. Este construită pe vatra alteia mai vechi din lemn, care data din 1554 și care a fost mutată la Bunești, lângă Govora

[1] Ion Al. POPESCU, Nicolae GORGAN, Emil GROȘENOIU, Vetre de spiritualitate românească, monumentele religioase din Băile Olănești și împrejurimi, Ed. Conphys, Rm. Vâlcea, 2003, pp. 34-42; Ion Al. POPESCU, Nicolae GORGAN, Băile Olănești …, pp. 270-284; Pr. Dr. Laurențiu RĂDOI, Vâlcea, vatră de cultură și spiritualitate românească, Ed. „Alma Mater”, 2012, pp. 158-159.

12 Ianuarie 2017 / Prezentarea parohiei